405 Squankum-
Yellowbrook Rd.

Farmingdale, NJ 07727
(732) 919-2131
(Monmouth County)


SCHOOL WEBSITE
DIRECTIONS
TWITTER


Program Est.
1965

Mascot
Rebels

Colors
Navy & Gray

Athletic Director

Pete Meehan

Head Coach
John Gagliano
(22nd Season in 2019

Assistants
Todd Going
Rich Gildner
Jason Brandl

Volunteers
Joey Langel
Petey Reilly
Justin Morello
Cody Fobes
Robby Neill
Rich Famularo
Mike Verrochi
Samuel R. Iacobone

Section
SJ Group 5

Division
A-North

District
25

Region
6







Please Help Support This Site





Group Champs - 2
(2018 - G5)

Sectional Champs - 4
(Last: 2018 - CJG5)

SCT Champs - 2
(Last: 2017)

District Team Titles - 13
(Last: 2018)

Division Champs - 23
(Last: 2019)

3 State Champions
(Last: Keosseian - 2017)

33 State Placers
(Last: Reitsma & Murphy - 2019)

37 Region Champions
(Last: Diedrich, Reitsma, Sardina - 2019)

140 District Champions
(Last: 5 in 2019)

RECORDS

Career Wins - 158
Kyle Slendorn
(2015-2018)


Season Wins - 42
Joey Langel
Harry Turner
(2008)

Kyle Slendorn
Eric Keosseian
(2017)

Kyle Slendorn
(2018)

Shane Reitsma
(2019)


100 WIN CLUB

Kyle Slendorn - 158
Darby Diedrich - 156
Zac Cunliffe - 138
Eric Keosseian - 133
Joey Langel - 128
Christian Murphy - 128
Anthony Gagliano - 121
Cody Fobes - 119
Joey Schultz - 117
Mike Shaughnessy - 115
Kris Lindemann - 113
Jimmy Slendorn - 112
Ben Esposito - 111
Daniel Esposito - 110
Billy Woodward - 101
Jason Ecklof - 101
Tom Tuminelli - 100

Shane Reitsma will enter the 2020 season with 123 career wins




Overall Record:  24-1  /  Shore Conference: 10-1  /  A-North:  7-0


ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year

(Jr) Shane Reitsma - Howell
Weight: 170  /  Record: 42-2 (10 Pins)
2nd Place NJSIAA State Tournament (2-time Medal Winner)
Region 7 Champion (2-time Champion / 3-time Medal Winner)
District 25 Champion (3-time Champion)
Shore Conference Tournament Champion (2-time Medal Winner)
3rd Place PowerAde Tournament
Paulsboro Tournament Champion
Team Leader in Wins
Tied Program Record for Single Season Wins
Enters 2020 Season with 123 Career Wins














3/2: Reitsma & Murphy Win State Medals

STATE AGATES

(Jr) Shane Reitsma / NJ-2nd (170)
PRELIM: Shane Reitsma (Howell) md. Jesse Bishop (Mainland)  12-3
PQ: Shane Reitsma (Howell) md. Joseph Colon (St Augustine Prep)  10-2
QF: Shane Reitsma (Howell) d. Anthony Giampietro (Northern Burlington)  14-9
SF: Shane Reitsma (Howell) d. AJ Lonski (Delbarton)  5-2
1ST: Brandon Green (Paulsboro) d. Shane Reitsma (Howell)  13-9

(Sr) Christian Murphy / NJ-7th (182)
PRELIM: Christian Murphy (Howell) d. Michael Afolabi (Linden)  6-0
PQ: Mike Misita (St Augustine Prep) d. Christian Murphy (Howell)  3-0
WB2: Christian Murphy (Howell) d. Brenden Hedden (South Plainfield)  4-1
WB3: Christian Murphy (Howell) p. Jacob Whitworth (Wall)  0:25
WB4: Christian Murphy (Howell) d. Alex Garcia (Montville)  5-3
WBSF: Kieran Calvetti (Delbarton) d. Christian Murphy (Howell)  6-3
7TH: Christian Murphy (Howell) d. Mike Misita (St. Augustine Prep)  7-5

(Sr) Darby Diedrich / NJ-WB4 (138)
PRELIM: Darby Diedrich (Howell) tf. Steven Pabone (Long Branch)  4:48 16-1
PQ: Darby Diedrich (Howell) d. Andrew Troczynski (Delbarton)  3-1 SV
QF: Alex Strashinsky (Bergen Catholic) d. Darby Diedrich (Howell)  8-5
WB4: Tim Spatola (Delsea) d. Darby Diedrich (Howell)  5-3 SV

(Jr) Ethan Liptzin / NJ-WB3 (106)
PRELIM: Kelly Dunnigan (Don Bosco) md. Ethan Liptzin (Howell)  8-0
WB1: Ethan Liptzin (Howell) d. Franco Mazza (Roxbury)  5-0
WB2: Ethan Liptzin (Howell) p. Naquan Tory (Columbia)  3:02
WB3: Nico Calello (Watchung Hills) d. Ethan Liptzin (Howell)  4-0

(Sr) Joe Sardina / NJ-WB3 (220)
PRELIM: Joe Sardina (Howell) won by injury default over JT Cornelius (Southern Regional)
PQ: Tyreke Brown (Penns Grove) p. Joe Sardina (Howell)  1:38
WB2: Joe Sardina (Howell) d. Christopher Cherry (Mt Olive)  10-5
WB3: Nick Trani (Wayne Valley) d. Joe Sardina (Howell)  5-3 SV

(So) Paul Jakub / NJ-WB2 (152)
PRELIM: Paul Jakub (Howell) p. David McCullough (Clearview)  4:56
PQ: Brandon Mooney (Camden Catholic) p. Paul Jakub (Howell)  3:00
WB2: Paul Santomarco (Manalapan) d. Paul Jakub (Howell)  10-9


(So) Neiko Malone / NJ-WB1 (126)
PRELIM: Dom DiGena (West Morris Mendham) md. Nieko Malone (Howell)  11-3
WB1: James Benjamin (West Orange) d. Nieko Malone (Howell)  7-4


2/23: 3 Rebels Win Titles; 7 Advance to Atlantic City

REGION 7 AGATES

(Sr) Darby Diedrich / R7-1st (138)
QF: #1 Darby Diedrich (Howell) d. #8 Caleb Alvarado (Brick Memorial)  3-2
SF: #1 Darby Diedrich (Howell) p. #5 John Howe (Cherry Hill West)  0:26
1ST: #1 Darby Diedrich (Howell) d. #2 Anthony Croce (Camden Catholic)  4-3

(Sr) Joe Sardina / R7-1st (220)
QF: #2 Joe Sardina (Howell) p. #10 Jose Rivera (Cherry Hill West)  0:14
SF: #2 Joe Sardina (Howell) p. #6 Alberto Jacamo (Lindenwold)  0:46
1ST: #2 Joe Sardina (Howell) p. #4 Vincent Ceglie (Lacey)  1:10

(Jr) Shane Reitsma / R7-1st (170)
QF: #1 Shane Reitsma (Howell) tf. #9 Claudy Vazquez (Pennsauken)  2:32 19-3
SF: #1 Shane Reitsma (Howell) d. #4 Martin Cosgrove (Camden Catholic)  3-1
1ST: #1 Shane Reitsma (Howell) d. #2 Brandon Green (Paulsboro)  6-4

(So) Paul Jakub / R7-2nd (152)
QF: #2 Paul Jakub (Howell) d. #7 Nathan Lapinski (Cherokee)  6-3
SF: #2 Paul Jakub (Howell) d. #3 Brandon Mooney (Camden Catholic)  7-2
1ST: #1 George Worthy (Paulsboro) d. #2 Paul Jakub (Howell)  7-3

(Sr) Christian Murphy / R7-2nd (182)
QF: #2 Christian Murphy (Howell) d. Quint Kearns (Lacey)  4-1
SF: #2 Christian Murphy (Howell) d. #3 Brock Winston (Jackson Memorial)  2-1 TB1
1ST: #1 Santino Morina (Paulsboro) d. #2 Christian Murphy (Howell)  9-2

(Jr) Ethan Liptzin / R7-4th (106)
PRELIM: #5 Ethan Liptzin (Howell) p. #12 John Valdez (Triton) 1:29
QF: #5 Ethan Liptzin (Howell) md. #4 Brett Blaess (Jackson Memorial)  13-1
SF: #8 Brady Carter (Lacey) d. #5 Ethan Liptzin (Howell)  2-1 
WB2: #5 Ethan Liptzin (Howell) d. #10 Jake Hastings (Shawnee)  7-5
3RD: #2 Ryan Smith (Brick Memorial) d. #5 Ethan Liptzin (Howell)  2-1

(So) Neiko Malone / R7-4th (126)
PRELIM: #2 Nieko Malone (Howell) by forfeit
QF: #2 Nieko Malone (Howell) d.  #7 Colin Rolak (Lacey)  6-1
SF: #6 Geno Duca (Paulsboro) d. #2 Nieko Malone (Howell)  7-4
WB2: #2 Nieko Malone (Howell) d. #5 Jiya Gannone (Rancocas Valley)  13-6 
3RD: #4 Michael Richardson (Brick Memorial) p. #2 Nieko Malone (Howell)  3:47

(Jr) Justin Wright / R7-WB1 (Hwt)
PRELIM: #8 Justin Wright (Howell) d. #9 Jesus Cruz-Marrero (Pennsauken)  2-1
QF: #1 Max Sullivan (Cherry Hill West) d. #8 Justin Wright (Howell)  3-2
WB1: #5 John Sacco (Lindenwold) p. #8 Justin Wright (Howell)  4:43

(Sr) Jake Nase / R7-PQ (195)
PRELIM: #7 Michael Nakano (TR North) p. #10 Jake Nase (Howell)  1:39


2/16: Rebels Finish 2nd at District 25

1st Place
138: Darby Diedrich
152: Paul Jakub
170: Shane Reitsma
182: Christian Murphy
220: Joe Sardina

2nd Place
106: Ethan Liptzin
126: Neiko Malone
Hwt: Justin Wright

3rd Place
160: Xavier Kelly
195: Jake Nase

The Rebels crowned 5 champs, making it 15 years in a row with multiple champs. Darby Diedrich won his 4th title, becoming the 3rd Rebel to accomplish that feat. Shane Reitsma and Christian Murphy won their 3rd titles; the 6th & 7th 3-timers in program history.



2/8: SJG5 FINALS
#1 Southern  30  -  #2 Howell  28  (BOX SCORE)



2/6: SJG5 SEMIFINALS
#2 Howell  34  -  #3 TR North  26  (BOX SCORE)
SJG5 Finals: #2 Howell  @  #1 Southern on Friday night


2/4: SJG5 QUARTERFINALS
#2 Howell  58  -  #7 Rancocas Valley  17  (BOX SCORE)
H: H: Reitsma (30-1); Diedrich (28-3); Jakub (27-3)  /  #3 TR North  @  #2 Howell on Wednesday night


2/2: NON-CONFERENCE
Howell  58  -  Eastern  17  (BOX SCORE)


1/31: NON-CONFERENCE
Howell  84  -  Allentown  0  (BOX SCORE)
H: Richard, Wurtz, & Liptzin win by pin


1/30: A-NORTH
Howell  44  -  Long Branch  14  (BOX SCORE)
Howell wins A-North


1/26: REBELS WIN SHORE CONFERENCE TOURNAMENT

1st Place
126: Neiko Malone
132: Darby Diedrich
152: Paul Jakub
170: Shane Reitsma

2nd Place
160: Xavier Kelly
182: Christian Murphy

4th Place
Hwt: Justin Wright



1/23: A-NORTH
Howell  45  -  Manalapan  13  (BOX SCORE)
H: Diedrich (20-3); Reitsma (22-1); Liptzin (18-3)


1/18-19: JACK WELCH DUALS
Howell  71  -  Holy Spirit  5  (BOX SCORE)
Howell  64  -  Delran  12  (BOX SCORE)
Howell  52  -  Cherokee  16  (BOX SCORE)
Howell  47  -  Buena  15  (BOX SCORE)
Howell  46  -  Clearview  26  (BOX SCORE)
Rebels Win Championship at Jack Welch Duals


1/17: NON-CONFERENCE
Howell  30  -  South Plainfield  28  (BOX SCORE)
H: Jakub (13-3) with key pin; Reitsma (16-1), Liptzin (12-3) provide bonus; Malone (10-3) wins in sudden victory; J Nase (13-4) with late comeback win


1/16: A-NORTH
Howell  56  -  Middletown South  6  (BOX SCORE)
H: Liptzin (11-3) d. Tuminelli; Diedrich (15-2); Reitsma (15-1); Kelly (14-1)


1/12: PASCACK VALLEY TRI
Howell  50  -  Pascack Valley  17  (BOX SCORE)
Howell  61  -  Clifton  6  (BOX SCORE)


1/10: A-NORTH
Howell  60  -  Marlboro  7  (BOX SCORE)
H: Liptzin d. Gordon; Reitsma (12-1); Kelly (11-1); Murphy (12-3)


1/5: HOWELL TRI
Howell  66  -  CBA  8  (BOX SCORE)
H: 450th career victory for head coach John Gagliano
Howell  63  -  Bound Brook  9  (BOX SCORE)
H: Liptzin, K Nase, McGee, Kelly, Cerulli, J Nase, Sardina go 2-0


1/4: NON-DIVISION
Howell  39  -  Middletown North  20  (BOX SCORE)
H: Diedrich (11-2); Reitsma (10-1); Malone (8-3); Wright (6-1)


1/2: A-NORTH
Howell  63  -  Freehold Twp  12  (BOX SCORE)
H: Malone (7-3) d. Clarke; Kelly (7-1); Liptzin (5-2)



12/29: Howell Finishes 14th at Powerade Tournament

3rd Place
170: Shane Reitsma

4th Place
138: Darby Diedrich

5th Place
182: Christian Murphy




12/22: JACKSON MEMORIAL TRI
Howell  32  -  Jackson Memorial  18  (BOX SCORE)
Howell  60  -  Sparta  21  (BOX SCORE)
H: Rebels 1st ever win at Jackson Memorial


12/21: NON-CONFERENCE
Howell  58  -  Bishop Ahr  18  (BOX SCORE)
H: Ostroff, Vikkacus, Goodman, Friedman, J Nase, Lino win by pin


12/19: A-NORTH
Howell  54  -  Freehold Boro  20  (BOX SCORE)
H: Sardina, Wright, Liptzin, Sandull, Diedrich, J Nase win by pin



12/15: Rebels Crown 7 Champs; 14 Medal Winners at John & Betty Vogeding Tournament

1st Place
106: Ethan Liptzin
113: Kyle Nase
120: James McGee
126: Neiko Malone
138: Darby Diedrich
170: Shane Reitsma
220: Joe Sardina

2nd Place
145: Pierce Gomez
152: Paul Jakub
182: Christian Murphy

3rd Place
132: Nick Acque
152: John Coyle
160: Xavier Kelly
195: Jake Nase






2019 Season Preview

Head Coach: John Gagliano (22nd Season / Record: 443-75)

Returning Wins Leader From 2018
Darby Diedrich (41-3)

Returning Career Wins Leader in 2019
Darby Diedrich (118 wins)

Milestone Watch
Darby Diedrich is 41 wins away from breaking the Shore Conference all-time wins record.

Fun Fact
Head Coach John Gagliano is the Shore Conference's all-time winningest coach.

Where They Open
12/15: @ Paulsboro Tournament

Circle The Date
1/30: @ Long Branch  -  The Rebels have won at least a share of A-North for 13 consecutive seasons. The Green Wave have bumped up to A-North and will host Howell in what should be a matchup of two of the Shore's top teams with Divisional stakes on the line.



It's the same old same old, no? The Rebels graduated a host of top notch talent, but have a swarm of talented newcomers looking to jump right into the lineup, along with the usual strong returning group, as they look to keep things rolling like a well-oiled machine.

We'll start up top in the 170-Hwt range, where junior Shane Reitsma kicks things off. Reitsma has amassed 81 wins in his first two seasons, is a 2-time District Champ, a 2-time Region Medalist, and placed 6th in the State a year ago. He forms a big time 1-2 punch with senior Christian Murphy, a 2-time District Champ, and a Region 6 Champion in 2018. A third starter returns up top in senior Joe Sardina, who placed 3rd at Districts last year. Senior Jake Nase and junior Anthony Sammarco are both experienced and will see a lot of action in the lineup, while the Rebels also senior Jake Wurtz and sophomore Justin Wright ready to take over the heavyweight duties.

The stretch from 138-160 is loaded as four starters return, with a load of depth right behind them looking to contribute as well. Senior Darby Diedrich enters the season with 118 wins. He's a 3-time District Champ, a 2-time Region Champ, 3-time State Qualifier, and a State Medal Winner in 2017. Also back for Howell are seniors Xavier Kelly, a 2-time District & Region Placer, and Evan Richard, a District Medalist in 2017, along with Paul Jakub, who is coming off a huge rookie season that saw him win 34 bouts and punch a ticket to AC. Senior Pierce Gomez was 9-1 last year, and will be aiming towards big things this year with an expanded role.

Down low, junior Ethan Liptzin, a 28-bout winner and District runner-up last year is the lone returning starter. The lineup does get a boost with the addition of sophomore Neiko Malone, a transfer from Rancocas Valley, who won 34 bouts and placed 2nd in District 27 last year. Sophomore Kyle Nase went 5-2 in limited action last season and is another who will be looking for big things with a larger role. Howell also has a bunch of frosh looking to make an impact here that includes Nick Acque and Michael Edmunson, among others.

The Rebels finished 2018 as the top team in the Shore. If they are to repeat, they will have most likely left little doubt as they have top contenders like Long Branch & Manalapan in A-North, and Southern and TR North in the Section, and non-division matches with teams like Middletown North and Jackson Memorial. Bottom line, they're loaded again, and the top spot is theirs until someone takes it from them.



Possible Lineup in 2019
Wt
 Wrestler
Record
2018
106
 (Jr) Ethan Liptzin
28-5
2nd D22
113
 (So) Kyle Nase
5-2

126
 (So) Neiko Malone
34-7
2nd D27
132
 (Fr) Nick Acque


138
 (Sr) Darby Diedrich
41-3
1st D22 / 1st R6
138
 (Sr) Galo Villacis


145
 (Sr) Pierce Gomez
9-1

145
 (Jr) John Coyle
1-0

145
 (Fr) JT Goodman


152
 (So) Paul Jakub
34-7
2nd D22 / 2nd R6
152
 (Sr) Austin Friedman
3-1

160
 (Sr) Xavier Kelly
31-8
2nd D22 / 3rd R6
160
 (Sr) Evan Richard
19-11

160
 (Sr) Anthony Cusmano
1-2

160
 (Jr) Bobby Devine


170
 (Jr) Shane Reitsma
40-6
1st D22 / 2nd R6 / 6th NJ
170
 (Sr) MJ Rivero
0-3

182
 (Sr) Christian Murphy
39-4
1st D22 / 1st R6
195
 (Sr) Jake Nase
8-5

195
 (Jr) Tony Sammarco
5-1

220
 (Sr) Joe Sardina
19-9
3rd D22
Hwt
 (Sr) Jake Wurtz
8-6

Hwt
 (So) Justin Wright
3-0

                
                                                         
                  
                                                                  

Graduated in 2018
Wt
 Wrestler
Record
2018
106
 Jesse Liptzin 21-5 3rd D22 
113
 Jerry Lleshi 31-8 1st D22 / 3rd R6 / 8th NJ
113
 Alex Brandl 4-4
120
 Eli Orford 5-4
120
 Zach McConville 3-2  
126
 Lucas Burlew-Boyan 4-1
132
 Kyle Slendorn 42-2 1st SCT / 1st D22 / 2nd R6 / 2nd NJ
132
 Eric Megaro 0-4
138
 Dan Esposito 36-6 2nd SCT / 1st D22 / 3rd R6
170
 Patrick Anderson 3-4
182
 Chris DeMarco 6-5
195
 Rashaun Hansford 9-10 2nd D22
220
 Mike Venetos 4-6
Hwt
 Scott Prendergast 24-10 2nd D22 / 4th R6
                
                                        
                  
                                                                       











































































































































































































Howell Rebels Wrestling